Možno ste už o mne počuli.

Volám sa Jozef Švagerko a v jesenných komunálnych voľbách kandidujem ako nezávislý kandidát na post primátora mesta Poprad.

CHCEM ABY POPRAD BOL AJ NAĎALEJ NAŠIM DOMOVOM!

Preto, aby sme dosiahli to čo sme začali budovať už pred rokmi potrebujem maličkosť. Len chvíľu vášho času, na prečítanie si mojej vízie a aby ste sa 10. novembra správne rozhodli a podporili mňa a teda vás v komunálnych voľbách.

V ďalších riadkoch veľmi rýchlo zistíte, prečo je vaša podpora tak veľmi dôležitá.

 Je toho veľa, tak poďme na to !

Nedávno sa má priatelia spýtali prečo si už nejdem oddýchnuť a venovať sa viac rodine, či svojím záľubám. Stojí tá práca, ktorú robím vôbec za ten stres a útoky?

Moja odpoveď bola jednoznačná. Moja rodina je pre mňa všetkým a ja chcem aby žila spolu s vami v najlepšom meste na Slovensku a mojou jedinou záľubou je už dlhé roky práve Poprad.

Poprad prežil v posledných rokoch veľké zmeny, doslova vstal z popola a to je cesta z ktorej sa len tak v polovici neodchádza. Je pre mňa vecou cti a výchovy aby som svoju prácu dokončil.

Áno, viem,  štandardné reči …

,,Poprad upadá“
,,Poprad nie je dynamický“
,,v Poprade nie je využitý potenciál“
,,v Poprade nie je turistický ruch“
,,v Poprade sa NIČ neurobilo“

.. A určite mnoho ďalšieho ..

Ale prosím, poďme si najprv povedať čo to ,,NIČ“ vlastne je ..

Začnem tým, že nie len mňa rodičia učili, ale aj ja učím svoje deti, že chválenkárstvo je zlé a, že najviac kričia tí, ktorí nič neurobili. Preto prosím, berte ďalšie riadky ako tie, ktoré nie sú chválením či krikom, ale PRAVDOU a OBRANOU vás, pretože toto sme vytvorili spolu:

 • Vrátili sme demokraciu Mestskému úradu (ľudia ktorí tam pracujú sa už neboja)
 • Vrátili sme finančnú stabilitu mestskému rozpočtu, aby sme mohli vôbec o rozvoji mesta nahlas rozmýšľať.
 • Konečne sme sa zbavili korupcie – šikany– zastrašovania.

Áno, viem, aj vy ste prekvapení, poďme ale ďalej.

Asi sa všetci pýtate, prečo sme o tom nehovorili skôr, ale až teraz pred voľbami. Odpoveď je jednoduchá. Najhoršie čo primátor môže robiť, je šíriť okolo seba zlé informácie. Ja som 4 roky nechal žiť vás aj miesto v mieri. Nemalo zmysel každý týždeň zvolávať tlačovky a hovoriť ako sa veci majú. Dôležite bolo, aby ste mali kľud a mohli sa venovať rodinám. Ale poďme ďalej:

 • Vrátili sme do rúk mesta, teda vás- teplárenskú spoločnosť – už nemajú zisky vyvolení, ale peniaze sú spať v meste.
 • Vrátili sme transparentnosť financiám mesta.
 • Vrátili sme šport do rúk ľudom, ktorí mu naozaj rozumejú

A to teraz hovorím len zlomok toho čo sme vrátili.

Rád by som porozprával aj o tom, čo sme vybudovali a opravili:

 • Kruhové objazdy podstatne zlepšili prejazdnosť ciest. Viem, áut je čoraz viac a doprava bude aj pre ďalšie roky prioritou. Nielen na obrázkoch máme pripravené ďalšie riešenia pre zlepšovanie mobility v meste a jeho okolí.
 • Revitalizovali sme priestor cintorína, kde máme možnosť byť pozorní v našich postojoch ako aj voči našim zosnulým.
 • Opravili sme množstvo chodníkov – a nie tesne pred voľbami.
 • Zlepšili sme financovanie škôl, pretože pre naše ratolesti všetci chceme len to najlepšie.
 • Vytvorili sme projekty aj pre našich seniorov, aby staroba im mohla byť potešením.
 • Zvýšili sme bezpečnosť nášho mesta a to nie len tým, že sme sa ako ľudia začali správať inak.

Som hrdý a ďakujem všetkým, ktorí:

 • pomáhali vytvoriť prvý digitalizovaný Územný plán mesta Poprad už aj s interaktívnou mapou (jeden z najdôležitejších projektov mesta, z ktorého bude mesto ťažiť ešte mnoho rokov).
 • sa podieľajú na príprave obnovy centra mesta (architektonická súťaž začala a ja sa teším ako si vy Popradčania vyberiete).
 • sa pričinili o to, že mesto Poprad sa v rámci turizmu ocitlo hneď na druhom mieste v návštevnosti turistov v rámci SR. Prvá je Bratislava, ale veď je najväčším mestom na Slovensku, takže naše druhé miesto je ako prvé.

To si naozaj ešte stále myslíte že sme NIČ neurobili ?

Áno viem, tiež čítam Facebook či iné diskusie. Verte, je ťažké počúvať:

,,Švagerko má sklamal“

,,Švagerko pre Poprad nič neurobil“

,,Švagerko môže za to, že je zlé počasie“

Ľudia ktorí ma poznajú, veľmi dobre vedia, že mňa tieto slová mrzia. Chcem ale všetkým povedať že: ÁNO, sklamal som tým, že som len z mäsa a kostí. Neurobil som pre Poprad viac ako ste čítali v predchádzajúcich riadkoch (kde spomínam iba časť z našej odvedenej práce)? Aj ja SOM človek ako VY a aj pre mňa platí, že deň má iba 24 hodín.”

Museli sme postupovať krok za krokom. V jednoduchosti povedané, každý pevný dom musí najprv stáť na pevných základoch. MY ich už máme vybudované. Ale vďaka za to, vám všetkým!

Starý otec mi vždy hovoril:

Buď tak silný ako veľmi ťa ľudia palicou bijú!

Poviem vám pravdu, ja som za tie roky politiky toho schytal, ale dnes som za to vďačný, lebo viem, že aj keby som nevyhral, tak môj nástupca má vytvorené podmienky o akých som ja pred štyrmi rokmi mohol len snívať. Dnes je zo mňa silný človek, ktorý sa nepotrebuje chváliť, podlizovať sa, či ponižovať, nebodaj ohovárať, či urážať.

Byť primátorom Popradu je ako v rodine – raz to funguje viac, inokedy menej, ale tak ako VY nikdy svoju rodinu neopustíte (nech sa deje čokoľvek), tak ani JA nikdy neopustím Poprad.

V túto chvíľu nás je 13, ktorí bojujeme o vašu dôveru. Do volieb nás pôjde reálne 7 – 8. Čo je pomerne veľké číslo na Poprad.

Na jednej strane som za to rád, pretože je to dôkazom toho, že Poprad má viac riešení ako sa stať lepším mestom. Čoho sa ale skutočne obávam je, aby sme po voľbách nezostali rozdeleným mestom, plným sklamaných ľudí, ktorí len bojovali s názormi tých, ktorí chceli toto mesto reprezentovať.

Myslím, že hovorím za všetkých, voľby sú súbojom názorov a riešení, nie súbojom, ktoré má mesto a ľudí rozdeliť.

Chcem vás veľmi pekne poprosiť, nech už sa rozhodnete pre kohokoľvek, my ako kandidáti nie sme nepriatelia, sme len ľudia, ktorí chcú dokázať, že mesto je rodina za ktorú sa oplatí bojovať!

Áno, viem, všetci čakáte ako sa vyjadrím k zlyhaniu.

Ospravedlnení v tomto prípade nikdy nie je dosť a preto aj teraz sa v prvom rade ospravedlňujem mojej milovanej manželke – mojím deťom – mojej rodine. Ste to najcennejšie čo mám!

Plne si uvedomujem ako ťažko sa v meste menili podmienky po mojom predchodcovi, koľko námahy sme museli vynaložiť k tomu, aby mesto bolo lepšie a malo krajšiu víziu ako pred štyrmi rokmi, keď sme začínali Poprad budovať znova. O to viac má celá záležitosť bolí!

Verejne vyjadrujem svoje úprimné PREPÁČTE drahí Popradčania!

Máte otázky? Neváhajte ma kontaktovať!

Kliknutím na tlačidlo “Odoslať” vyjadrujete súhlas so spracúvaním osobných údajov.

Máte otázky? Neváhajte ma kontaktovať!

Kliknutím na tlačidlo “Odoslať” vyjadrujete súhlas so spracúvaním osobných údajov.